Escape Room to gra polegająca w skrócie na wydostaniu się z zamkniętego pomieszczenia, przy użyciu wyobraźni, wiedzy matematycznej i logicznej. Pierwsze gry tego typu powstały w świecie wirtualnym i święciły triumfy jeszcze w latach 90- tych. Scenariusz był zazwyczaj podobny: wcielaliśmy się w postać, która budzi się w zamkniętym pokoju hotelowym, biurze, we własnym lub czyimś mieszkaniu lub w jakimś magazynie i oczywiście chce się wydostać.
Do dyspozycji mieliśmy różne przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, ukryte sejfy, szufladki, skrytki i klucze, a odnalezienie jednej wskazówki doprowadzało nas do drugiej.
W 2006 roku w amerykańskiej Silicon Valley powstał pierwszy scenariusz takiej gry, ale w rzeczywistości. Prawdziwy pokój, do którego wchodzi śmiałek lub śmiałkowie i przy użyciu własnej inteligencji próbuje się z niego uwolnić. Cały pomysł był inspirowany twórczością Agaty Christie.
Do Polski pomysł przywędrował w 2015 roku i od tego momentu zaczął się prawdziwy boom na taką rozrywkę. Pokoje zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu, na najpopularniejszych ulicach w centrach dużych miast jest ich nawet po kilka.
W tej chwili wybór pokoi ucieczek jest ogromny, a konkurencja sprawiła, że jest to rozrywka dostępna dla każdego, bo nie jest potrzebny zbyt wysoki budżet. Ceny zaczynają się od 30 PLN za osobę, a często organizatorzy proponują promocje, które polegają na obniżeniu ceny nawet do 10 PLN, oczywiście pod warunkiem, że wydostaniemy się z pokoju w odpowiednio krótkim czasie.
Escape Room to świetny i stosunkowo tani pomysł na biznes. Wynajęte pomieszczenie nie musi być o najwyższym standardzie, zwłaszcza, że najczęściej ma udawać opuszczony szpital, czy nieco zdemolowaną kryjówkę mordercy. Wyposażenie to zazwyczaj rzeczy z odzysku, możliwe do znalezienia na pchlich targach i tanich aukcjach internetowych. Niektóre elementy wyposażenia są, bowiem, w trakcie rozrywki niszczone, bo tego wymaga scenariusz.
Pokoje i ich tematyka są rozmaite. Mamy tajemnicze laboratoria, grobowce, kryjówki morderców, szpitale, pokoje hotelowe, zamkowe komnaty i wiele, wiele innych.
Standardowy czas trwania zabawy to zazwyczaj 60 – 90 minut. Wydaje się to być długo, ale zapewniam Was, że na samym początku grupa miota się w popłochu, próbując znaleźć pierwszą wskazówkę, co wcale nie jest proste. Najlepiej udać się sprawdzoną ekipą kilku osób, z których każda umie coś innego. Przyda nam się ktoś dobry w matematyce, logice, zabawie słowami. No i przede wszystkim nie zabierajmy ze sobą tych strachliwych.