Wiele osób uważa, że stosowanie głodówki to dieta idealna i to, że się mniej je lub nawet wcale, spowoduje utratę wagi. Nic bardziej błędnego. Organizm, któremu nie dostarczamy składników odżywczych, szybko zaczyna spalać tłuszcz, natomiast po zakończeniu głodówki, uzupełnia jego zapasy, a więc mamy do czynienia z efektem jo-jo.
Głodówki są zalecane przy niektórych schorzeniach, a także we wspomaganiu diety, ale muszą być przeprowadzane z głową i pod kontrolą lekarza.
Jeśli naszym celem jest detoks organizmu to głodówka nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wówczas warto sięgnąć po dietę owocowo-warzywną, bogatą w płyny, witaminy i elektrolity oraz przede wszystkim odstawić to, co nas „truje”, czyli używki, tłuste i ciężkostrawne potrawy, fastfoody, słodycze.
Tego rodzaju dieta może być wstępem do głodówki, która z jakiegoś powodu została nam zalecona przez lekarza. Kilkudniowe przygotowanie organizmu do mniejszej ilości kalorii, nie spowoduje szoku organizmu, efektu jo-jo i nadmiernemu gromadzeniu tłuszczu. Podobnie powinniśmy postępować po zakończeniu głodówki. Nie należy od razu popadać w obżarstwo, a stopniowo zwiększać ilość spożywanych pokarmów, zaczynając od soków i potraw półpłynnych.
Z jakiego powodu może być zalecona głodówka?
Otóż, stosuje się ją powszechnie w chorobach trzustki i układu pokarmowego, zwłaszcza o ostrym przebiegu. Często też konieczna jest głodówka przed zabiegami medycznymi. Każda z nich powinna być bezwzględnie zalecona przez lekarza i stosowana zgodnie z jego instrukcjami.
Najważniejsze podczas nawet jednodniowej głodówki jest uzupełnianie płynów. Odwodnić się jest bardzo łatwo, a skutki, zwłaszcza podczas upałów mogą być naprawdę groźne. Dużo zdrowsze od całkowitych głodówek są krótkotrwałe, np. jedno lub dwudniowe diety płynne, zawierające koktajle, soki, bogate w witaminy i składniki odżywcze.
Pamiętajmy, że najlepszy sposób na zdrowe odżywianie to jeść często i niewiele oraz regularnie. Należy też wypijać około 2 litry płynów dziennie, aby zapobiec skutkom odwodnienia oraz obrzękom.
Jeśli głodówka to tylko zgodnie z zaleceniami lekarza lub dietetyka i przeprowadzana ostrożnie. Jest ona bezwzględnie zakazana u dzieci, osób w podeszłym wieku, kobiet w ciąży i osób z ciężkimi chorobami, np. nowotworowymi czy układu krążenia.