Ból gardła jest jednym z bardziej uciążliwych symptomów przeziębienia oraz innych chorób, takich jak zapalenie gardła lub angina. Jakie domowe metody pomogą nam zwalczyć ten objaw?
Ważną kwestią jest zrozumienie mechanizmu, który prowadzi do bólu gardła. Ból ten związany jest zazwyczaj z wystąpieniem zakażenia, zarówno bakteriami, jak i wirusami, wysuszeniem oraz mikrouszkodzeniami błony śluzowej tego obszaru jamy ustnej. Należy, więc stosować sposoby przeciwdziałające tym mechanizmom.
Nawilżanie błony śluzowej gardła
Istotne jest zadbanie o nasze otoczenie – regularne wietrzenie pomieszczeń, w których śpimy, przebywamy, ale też zwrócenie uwagi na odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Możemy zadbać o nią wyposażając się w nawilżacz powietrza lub po prostu, susząc mokre tkaniny (ręczniki, ubrania) na kaloryferze. Na uwagę zasługują pastylki, syropy i inne produkty, zawierające aloes, miętę pieprzową lub porost islandzki. Wszystkie te preparaty otrzymamy bez recepty w każdej aptece. Warto również pamiętać o regularnym przyjmowaniu neutralnych płynów, które nie podrażnią naszej śluzówki. Zrezygnujmy w tym czasie z zimnych napojów, kwaśnych soków, gorącej mocnej herbaty, alkoholu, na rzecz wody w temperaturze pokojowej, wspomnianych wcześniej naparów lub śluzu wytworzonego w czasie zaparzania siemienia lnianego.
Odkażanie błony śluzowej gardła
Jednym ze starych domowych sposobów jest płukanie wody roztworem sody. Łyżeczkę sody należy rozpuścić w połowie szklanki ciepłej wody i powstałym płynem płuczemy gardło 3-4 razy dziennie. Mikstura ta ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Pomóc mogą też płukanki z szałwii, rumianku lub tymianku.
Skutecznie działającymi produktami są również miód, działający łagodząco, który możemy rozpuścić w mleku z dodatkiem masła oraz czosnku o działaniu przeciwbakteryjnym. Możemy stosować płukanki na bazie naparu z kory dębu lub lipy.
Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, należy pamiętać o nienadwerężaniu gardła długimi, głośnymi rozmowami, piciem alkoholu, jedzeniem lodów, czy szybkimi zmianami temperatur, np. podczas przechodzenia z pomieszczeń klimatyzowanych, do tych nagrzanych słońcem. Zazwyczaj ból gardła nie powinien trwać dłużej niż 3, 4 dni. Oczywiście, jeśli nam nie przychodzi lub towarzyszy mu wysoka gorączka lub inne niepokojące objawy, takie jak wymioty to należy się skonsultować z lekarzem.