Nie ma głupich pytań, tylko głupie odpowiedzi. Oto kilka pytań, które pozornie wydają się bezsensowne, ale odpowiedzi na nie istnieją i są bardzo proste.
Zacznę od odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule. Pierwsze oczywiście było jajko, co wynika z badań paleontologów. W przebiegu ewolucji pierwsze były, bowiem, gady, które składały jaja, a dopiero potem ptaki, w tym kura.
Czemu na końcu książki czasem są niezadrukowane strony? Książki drukuje się na wielkich połaciach papieru, które następnie są składane na strony za pomocą urządzeń i zawsze jest ich 8, 16 lub 32. Ponieważ liczba stron książki nie zawsze jest podzielna przez te akurat liczby to czasem na końcu zostaje kilka pustych stron, o ile wydawnictwo nie zdecyduje się na umieszczenie tam przypisów, słowniczka, posłowia czy noty edytorskiej.
Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe? Ziewanie to odruch, który wykonywany jest nieświadomie, gdy nasz mózg jest przegrzany lub niedotleniony. Często kojarzony jest ze zmęczeniem, gdyż sen sprzyja dotlenieniu organizmu oraz schłodzeniu przegrzanego organizmu. Zaraźliwość ziewania powodowana jest przez neurony lustrzane. Te komórki znajdujące się w płacie czołowym kręgowców sprawiają, że naśladujemy nieświadomie zachowania innych np. w obliczu zagrożenia. Ziewamy, gdyż nasze mózgi uznają, że mogą być narażone na niedotlenienie.
Dlaczego kichamy patrząc na słońce lub ostre światło? Wbrew pozorom nie jest to objaw alergii na słońce – ta objawia się wysypką. Nerw odpowiedzialny za kichanie znajduje się tuż obok nerwu optycznego, który odpowiada m.in. za mrużenie oczu przy kontakcie z ostrym światłem. Jeden nerw pobudza do pracy ten drugi i stąd objaw kichania.
Czemu służy nawiew powietrza przy wejściu do hipermarketów? To system kurtyn powietrznych, który ma służyć regulacji temperatury na tych wielkich powierzchniach. Kurtyny te zapobiegają również odstawaniu się do wnętrza insektów.
Dlaczego czarne skrzynki są pomarańczowe? To proste – aby łatwiej je można było odnaleźć po katastrofie.
Dlaczego kobiety otwierają usta malując oczy? Otóż, dlatego, że otwierając usta zwyczajnie naciągamy skórę wokół oczu i pomalowanie ich jest wówczas łatwiejsze.
Dlaczego gdy wielokrotnie powtarzamy jakieś słowo to traci ono sens? To zjawisko w psychologii nazywa się satiacją semantyczną. Nie został zbadany jego powód, natomiast jest ono stosowane w przekazach podprogowych i technikach manipulacji.