Najsłynniejsza chyba historia jabłka to ta pochodząca ze stron Biblii. W chrześcijaństwie jabłko jest symbolem pokusy. Co ciekawe, w Biblii, owoc, który zerwała Ewa nie jest nazwany jabłkiem, a po prostu owocem. Został on zinterpretowany, jako jabłko przez artystów, malujących rajską scenę. Ponadto łacińska nazwa jabłka to malus, co oznacza też „zły”, a to na pewno przyczyniło się do takiej, a nie innej kariery tego popularnego owocu. Jedna z legend mówi, że kawałek zakazanego owocu utkwił Adamowi w gardle, stąd wystającą chrząstkę na szyi mężczyzn nazywa się jabłkiem Adama.
Oprócz konotacji biblijnych, jabłko odnajduje się od lat w wielu kulturach w różnych miejscach na świecie. Jest ono między innymi atrybutem władzy królewskiej. Na wielu obrazach i rycinach, przedstawiających koronowanie możnych głów, jabłko jest dzierżone przez władcę wraz z berłem.
W mitologii greckiej mamy dużo opowieści, gdzie jedną z głównych ról gra jabłko. Rzucone pod nogi Atalancie, zaciekawiło ją na tyle, że przegrała szranki o swoją rękę i musiała wyjść za mąż za Hippomenesa.
Z kolei Kidyppe, podniosła z ziemi jabłko rzucone przez Akontiosa i na głos przeczytała wyryty na nim napis, który stanowił ni mniej ni więcej, a treść przysięgi małżeńskiej, które niniejszym, w tamtym momencie zostało zawarte.
Jabłko uznawane jest za symbol płodności. Związane z nim są powiedzenia dotyczące rodziców i ich latorośli, np. „niedaleko pada jabłko od jabłoni”
A co możemy zrobić z jabłek w kuchni?
Przepisów z jabłkami jest cała masa.
Oprócz jedzenia ich na surowo, przyrządza się z nich kompoty, dżemy i konfitury. Jabłko to jeden z pierwszych owoców podawanych niemowlętom.
Są składnikiem świątecznych kompotów z suszu, dodaje się je do budyniów, do ryżu, z którym doskonale smakują z dodatkiem cynamonu.
Jabłka pasują też do mięs, zwłaszcza do drobiu. Niektórzy dodają jabłko do rosołu oraz do bigosu. Przepisy na te potrawy, z zawartością tego owocu pochodzą jeszcze z XVIII wieku.
Jabłka doskonale odnajdują się w surówkach i sałatkach.
Ich kwaśny smak podkreśla smak śledzi, a przystawki i sałatki z tą rybą bardzo często zawierają ten owoc.
A co wchodzi w skład jabłek?
Owoc ten zawiera bardzo dużo witaminy C, a także witaminy z grupy B, E i K oraz beta – karoten. Jabłko to bogactwo błonnika, więc jest idealnym owocem zalecanym podczas diet odchudzających. Jabłka polecane są przede wszystkim osobom, mającym problemy z cerą i włosami. Korzystnie wpływają także na układ krwionośny i immunologiczny. Nie bez przyczyny angielskie przysłowie mówi „One apple a day keeps doctor away”.