Nieprawidłowe żywienie w ciąży może powodować takie powikłania jak poronienie, poród przedwczesny lub zaśniad groniasty (ciążowa choroba trofoblastyczna). Niedobory różnych składników mogą także spowodować wady rozwojowe lub choroby. U matki może także prowadzić do objawów niedożywienia, a u płodu najczęściej do ograniczonego wzrastania wewnątrzmacicznego i wzrostu zachorowalności okołoporodowej, co może mieć poważne konsekwencje w dalszym rozwoju. Z kolei przekraczanie zalecanych norm może prowadzić do dużej masy urodzeniowej noworodka, co zwiększa ryzyko przedłużania się porodu, urazu porodowego lub konieczności zakończenia ciąży cięciem cesarskim.
Ogólne zasady odżywiania się kobiet w ciąży
Dbaj o różnorodność spożywanych produktów.Codziennie powinnaś spożywać produkty zbożowe, mleczne, wysokobiałkowe, warzywa i owoce, a także niewielką ilość tłuszczów roślinnych. Powinnaś spożywać 4-5 regularnych i niezbyt obfitych posiłków dziennie.
Strzeż się nadwagi i otyłości. Pamiętaj o aktywności fizycznej. Nadwaga i otyłość mogą być przyczyną pojawienia się podczas ciąży cukrzycy, nadciśnienie lub stanu przedrzucawkowego. Pamiętaj, że niedowaga także może być niebezpieczna, ponieważ zwiększa ryzyko urodzenia małego dziecka, które jest narażone na częste infekcje w dzieciństwie, a w wieku dorosłym na rozwój cukrzycy typu II i wysokiego poziomu cholesterolu. Prawidłową masę ciała określa wskaźnik BMI. Produkty zbożowe powinny być dla ciebie głównym źródłem energii. Pieczywo razowe jest zdecydowanie bogatsze w błonnik niż pieczywa białe. Największą zawartość witamin i minerałów ma chleb żytni, razowy, kasza gryczana i płatki owsiane. Spożywaj codziennie, co najmniej 2 duże szklanki mleka. Mleko można zastąpić jogurtem, kefirem, a częściowo także serem. Mleko jest w diecie podstawowym źródłem wapnia. Mleko jest również dobrym źródłem wysokowartościowego białka oraz witamin B2 i B12. Zaleca się spożywanie mleka o niskiej zawartości tłuszczu, aby zapobiegać rozwojowi miażdżycy tętnic.
Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców. Jedzenie ok. 700 g warzyw i owoców dziennie zapewnia organizmowi wystarczającą ilość witaminy C i beta-karotenu. Owoce i warzywa dostarczają także kwas foliowy, który ma duże znaczenie w zapobieganiu wadom rozwojowym układu nerwowego w pierwszych tygodniach trwania ciąży. Zawierają potas, który obniża ciśnienie krwi. Zawierają także dużą ilość błonnika. Witamina C zawarta w owocach zwiększa wchłanianie żelaza. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych
Izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych obecne w: twardych margarynach, przemysłowo produkowanych ciastach, ciastkach, czekoladach, batonikach, chipsach, Fast foodach i zupach w proszku podwyższają poziom „złego” cholesterolu (LDL) i obniżają „dobrego” (HDL), a także nasilają oporność na insulinę i sprzyjają cukrzycy. Nie należy jeść więcej niż 2-3 jaja tygodniowo. W przeciwieństwie do tłuszczów zwierzęcych oleje roślinne obniżają LDL i podwyższają HDL, więc zaleca się spożywanie 2-3 łyżek oleju lub miękkiej margaryny dziennie. Dużo niezdrowego tłuszczu znajduje się także w tłustym mięsie i tłustych wędlinach. Do smażenia polecany jest olej rzepakowy lub oliwa z oliwek, a olej kukurydziany, sojowy, słonecznikowy i lniany powinny być spożywane tylko na surowo. Do smarowania pieczywa używaj raczej miękkiej margaryny, niż masła lub twardej margaryny
Zachowaj umiar w spożyciu słodyczy. Ułatwia to utrzymanie należnej masy ciała i chroni przed próchnicą. Słodycze możesz zastąpić np. orzechami i suszonymi owocami.Pij wystarczającą ilość wody.Zaleca się wypija nieco najmniej 2 litrów dziennie. Preferowana jest woda, ogranicz słodkie napoje, możesz spożywać niewielkie ilości soków bez dodatku cukru. Nie pij alkoholu. Alkohol w dużym stopniu powoduje wady rozwojowe płodu.