Najstarszym ze sztućców używanych przez człowieka jest łyżka. Pierwszych łyżek używały już pierwotne plemiona. Następny w kolejności był nóż, który pełnił też rolę widelca, a z czasem się w niego przekształcił.
Pierwsze łyżki to naturalnie występujące przedmioty z zagłębieniem, takie jak kawałki drewna czy kamienia, a nawet muszle. Dopiero później łyżki zaczęto wytwarzać z kawałków drewna z trzonkiem, ułatwiających ich trzymanie. Kształt łyżki ewoluował na przestrzeni lat, od okrągłych do płaskich i bardziej wydłużonych. W renesansie używano łyżek kutych w metalu, na których trzonkach grawerowano sentencje, np. ”Pierwsza potrawa – szczerość łaskawa” lub „Bez łyżki zła strawa – chociaż dobra potrawa”. Początkowo większość dań jadło się łyżką lub samym nożem, nadziewając nań kawałki mięsa. Z czasem nóż został zakazany przez Ludwika XIV, ze względu na lekkie niebezpieczeństwo, związane z wkładaniem przy jego pomocy kęsów do ust. Zostały chwilowo wprowadzone specjalne, okrągło zakończone i tępe brzeszczoty do tych celów.
Widelec, z kolei trafił do Europy z cesarstwa Bizancjum, skąd przywiozła go, według legendy, księżniczka, która została sprowadzona w celu matrymonialnym z pewnym weneckim możnym. Widelec początkowo był uważany za wymysł i skandal, uważanych za heretyków Bizantyńczyków. Jego używanie zostało objęte zakazem, a prze kościół był on srogo ganiony, używany za grzeszny, nieczysty i niemoralny. Pierwotnie miał dwa zęby i służył do dzielenia potraw na mniejsze części oraz nakładania ich na talerze. Nie stosowano go do wkładania kęsów do ust.
Kolejna forma widelca to taka z trzema zębami i zagłębieniem, co czyniło ten sztuciec wariantem łyżki.
W XVIII wieku, do stołu podawano już komplet sztućców, z podziałem na łyżki, łyżeczki, widelce, służące do dzielenia potraw, takie do nakładanie oraz te, za których pomocą wprowadzano pokarm do ust. Łyżeczek było kilkanaście rodzajów – osobne do deserów, do owoców, do kompotów, do jajek. Posiadanie bogatej zastawy sztućcowej było wyznacznikiem bogactwa i chełpiono się nimi na proszonych przyjęciach. Z czasem jednak zauważono, że ich nadmiar jest dość kłopotliwy i niepotrzebny, co potępiała w swych księgach kucharskich, Lucyna Ćwierczakiewiczowa.
Dziś mamy zestawy sztućców w zależności od podawanej potrawy, a w jego skład wchodzą widelce – tu osobne podawane są do ryb i owoców morza, noże – osobne do ryb i jeszcze inne do steków, łyżki do zup oraz do deserów, widelczyki do deserów. To jest absolutnie wystarczająca podstawa, która zapewni nam możliwość podania rozmaitych dań. Oprócz tego stosujemy także nożyce do drobiu oraz szczypce do skorupiaków.
REKLAMA: dystrybutor wodyangielski łódź Adidaszakłady pogrzebowe warszawaKatalog firmPuchary Apartamenty Gdynia Apartamenty ŚwinoujścieKomornik WarszawaUkładanie kostki brukowej Warszawa wywóz smieci warszawa Hotel Kaszubynaprawa volvo warszawapralnia odzieży roboczejzmysłowa bieliznapochłaniacze wilgoci bilety na barceloneirygatory stomatologicznemeblegadżety reklamoweanodowanieimplanty karkówKancelaria adwokacka GdyniaKancelaria adwokacka Warszawaaurora borealepogrzeby warszawahaki holowniczekarnisze elektryczne warszawachemia gospodarczapapier do sublimacji top restaurants in warsaw busy do niemiec rzeszów calcium caseinate adblu Agencja Reklamowa 3thermodermatolog wilanówusługi pogrzebowe warszawa