Imbir to wspaniały lek
Prawie każdy z nas zna niesamowite właściwości imbiru dotyczące rozgrzewania. Często gdy jesteśmy chorzy stosujemy tę metodę w celu uniknięcia sztucznych farmaceutyków. Imbir posiada działanie rozgrzewające, dzięki czemu możemy swobodnie używać go jako zastępcy popularnej aspiryny. Jak wiadomo tabletki oprócz tak zwanego składnika głównego, posiadają mnóstwo niezdrowych dodatków.
Imbir jest przyprawą, która do niedawna być może kojarzyła nam się głównie z piwem i ewentualnie ciasteczkami z amerykańskich filmów. Jednakże obecnie w polskiej kuchni, występuje on w sproszkowanej postaci. Dodawany do licznych potraw stanowi ostry i ciekawy smak. Ponadto zaraz po zjedzeniu czuje się jego rozgrzewającą moc. Do niedawna wiele osób uważało, że imbir wykorzystuje się jedynie jako środek o właściwościach leczniczych, afrodyzjak czy dodatek do kosmetyków i perfum albo nawet surowiec do wyrobu piwa oraz roślinę ozdobną. Od kiedy jednak korzeń imbiru jest tańszy i ogólnodostępny, to praktycznie wszyscy możemy korzystać z jego licznych, prozdrowotnych właściwości. Okazuje się bowiem, że poza rozgrzewającą mocą wpływa on też doskonale na spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej, po prostu przyspiesza metabolizm.
Intensywny aromat imbiru, występujący razem ze świeżą, może nawet trochę słodkawą, a trochę drzewną nutą to zasługa tak zwanego zingiberolu, czyli składnika olejku eterycznego. Natomiast inne substancje występujące w imbirze to tak zwane substancje żywicowe m.in. gingerol oraz zinferon, odpowiadają one za palący, lekko gorzkawy smak. Jednak wszystkie te składniki mają liczne lecznicze właściwości. Przede wszystkim, imbir podwyższa krążenie krwi, a także (o czym już była mowa) wspaniale rozgrzewa cały nasz organizm. W medycynie chińskiej uchodzi on za „gorący”, czyli powodujący ogień w naszym ciele. Pobudza także organy płciowe. Tam, gdzie rośnie (w tropikalnej Azji), używa się go często jako afrodyzjak. Ponadto imbir posiada działanie przeciwobrzękowe, ponieważ zawarty w nim olejek eteryczny ma działanie moczopędne. Imbir jest też dobry dla naszej jamy ustnej, ponieważ posiada działanie silnie odkażające i odświeżające, pozostawia dzięki temu przyjemny zapach w ustach. Leczy różne infekcje, a także zwiększa wydzielanie śluzu w naszej jamie ustnej. Warto płukać nim także obolałe gardło (do szklanki mocno ciepłej wody dodać 2 łyżeczki sproszkowanego imbiru).