Curry to pomarańczowo – żółta intensywna przyprawa, łącząca w sobie orientalne smaki, ostrość, korzenne aromaty. Jednak myli się ten, kto uważa, że istnieje tylko jedno słuszne curry. Mieszanek o tej nazwie jest, bowiem, cała masa. Skąd pochodzą, jak spopularyzowały się na świecie?
Nazwa pochodzi od tamilskiego słowa kari, które oznacza sos (najczęściej warzywny), a spopularyzowana została dzięki Brytyjczykom, którzy docierając do Indii, zaczęli tak nazywać niemal każdą charakterystycznie pachnącą potrawę, złożoną z mięsa, warzyw i przypraw.
Curry jest z pewnością mieszanką przypraw, ale to, co w sobie zawiera jest zależne od regionu Azji, w której jest stosowane, a także zmieniało się na przestrzeni lat. Pierwotnie, co wynika z badań, składała się z kurkumy, imbiru i czosnku. Kurkuma do dziś stanowi jeden z głównych składników. To tej przyprawie, mieszanka zawdzięcza swój kolor i właściwości barwiące składniki potraw.
Curry zostało sprowadzone do Europy, przez wspomnianych już Brytyjczyków, którzy wygrali wojnę przyprawową z Holendrami i masowo skolonizowali półwysep Indyjski. W XIX wieku spopularyzowali oni potrawę zwaną curry, którą jedli niemal codziennie w swych zamorskich imperiach. Dotarła ona tym samym na brytyjski dwór królewski i była chętnie podawana na przyjęciach organizowanych przez królową Wiktorię i króla Jerzego V. Czym było brytyjskie curry? Właściwie każda potrawa, która zawierała mięso, a głownie drób i była okraszona kurkumą zyskiwała na Wyspach Brytyjskich miano curry.
Zatem, curry to mieszanka przypraw, od której nazwano potrawy z jej udziałem. Tak jak wspomniałam, od miejsca jej przyrządzania zależy jej dokładny skład. Niektóre receptury są chronione od pokoleń tajemnicą i nawet najwprawniejsi smakosze nie są w stanie wychwycić wszystkich jej składników.
Curry jest w tej chwili znane na całym świecie i wszędzie trochę inaczej smakuje i jest inaczej przyrządzane. Nawet w samej Azji, w zależności od kraju oznacza coś nieco innego, np. w Japonii jest to care raisu, czyli oczywiście ryż, ale z dodatkiem tej aromatycznej mieszanki przypraw oraz mięsem wołowym. Jest to bodaj jedyna potrawa, którą prócz zup, je się w Japonii łyżką, a nie pałeczkami.
Z kolei na Sri Lance, curry jest poddawane paleniu i długotrwałemu parzeniu, co nadaje mu smak ostrzejszy i jeszcze bardziej wyrazisty niż curry znanemu z Indii.
Curry jest wrażliwe na wietrzenie, a jego barwniki na blaknięcie na świetle, zatem należy je przechowywać szczelnie zamknięte, w miejscu bez dostępu światła. Przyprawa pasuje do wszelkich mięs, najczęściej podawanych z ryżem. Ma właściwości silnie barwiące, a więc musimy uważać na ubrania, a po jej wtarciu w mięso, dokładnie umyć ręce, aby uniknąc przebarwień.
REKLAMA: dystrybutor wodyangielski łódź Adidaszakłady pogrzebowe warszawaKatalog firmPuchary Apartamenty Gdynia Apartamenty ŚwinoujścieKomornik WarszawaUkładanie kostki brukowej Warszawa wywóz smieci warszawa Hotel Kaszubynaprawa volvo warszawapralnia odzieży roboczejzmysłowa bieliznapochłaniacze wilgoci bilety na barceloneirygatory stomatologicznemeblegadżety reklamoweanodowanieimplanty karkówKancelaria adwokacka GdyniaKancelaria adwokacka Warszawaaurora borealepogrzeby warszawahaki holowniczekarnisze elektryczne warszawachemia gospodarczapapier do sublimacji top restaurants in warsaw busy do niemiec rzeszów calcium caseinate adblu Agencja Reklamowa 3thermodermatolog wilanówusługi pogrzebowe warszawa