Jajko to w wielu kulturach alegoria nowego życia oraz odrodzenia. Mały bohater wielu legend, wierzeń i mitów.
Jajka według wierzeń w niektórych kulturach, zapoczątkowały stworzenie świata. Jego owalny kształt uważany był za nadzieję odrodzenia się życia. W chrześcijaństwie, jajko symbolizuje zmartwychwstanie Chrystusa. W związku z tym używane jest podczas obchodów Świąt Wielkanocnych. Dekorowane na bogato pisanki i kraszanki ozdabiają stoły na całym świecie.
Dekorowanie jaj znane było już w starożytności. Pierwsze pisanki pochodzą z Asyrii i Chin. Dawni Chińczycy obdarowywali się nimi z okazji nadejścia wiosny.
Jajkom przypisywało się w ludowej medycynie, właściwości magiczne. Wierzono, że pocieranie nimi chorych miejsc, zapewni rychłe wyzdrowienie. Z kolei malowanie ich na czerwono miało dać domostwu bogactwo, zdrowie i dostatek. Skoro o dostatku mowa, to nie można nie wspomnieć o najdroższych jajkach świata, czyli bogato zdobionych jajach carskich. Ozdoby te wykonał w swej pracowni Peter Carl Fabergé na zlecenie cara Romanowa. Z tamtych czasów zachowały się 42 jajka. Najcenniejsze z nich zostało sprzedane za 18,5 miliona dolarów. Miało ono w sobie zegar, a co godzinę wyskakiwał z niego miniaturowy kogucik, aby zasygnalizować pełną godzinę, niczym kukułka.
Jajko to nie tylko symbol życia, ale też skarbnica składników odżywczych.
Jajko to przede wszystkim białko oraz bogactwo witamin A, D, E i K oraz tych z grupy B. Zawierają też żelazo i fosfor oraz nieco potasu, magnezu i wapnia.
Jajko to taki składnik, z którym w kuchni nie zginiemy. Zapas jaj pozwoli nam na stworzenie dań głównych, sałatek, przekąsek oraz deserów. Jajka to świetny dodatek do zup, a także danie samo w sobie: śniadaniowe oraz obiadowe. Jadamy jajka kurze, przepiórcze, ale także gęsie i kacze, a nawet strusie.
Jaja są doskonałym składnikiem śniadań i to przede wszystkim z tym posiłkiem się nam one kojarzą. Na śniadanie przyrządzamy jajecznicę, sadzone jajka na bekonie, omlety – na słodko i na słono, placuszki, pankejki. Jemy jajka na miękko, na twardo, w koszulkach oraz pasty jajeczne.
Jajko to też niezbędny składnik wszelkich wypieków. Do ciast dodajemy całe jajka, do biszkoptów i bab dodatkowo stosujemy więcej żółtek, aby nadać im pięknego złotego koloru. Białka, z kolei posłużą nam do wyrobu bez, piany do stworzenia chrupiącego wykończenia ciast oraz rosy.
Jajka doskonale wiążą i zagęszczają sosy. Świetnie też komponują się z makaronami. Są niezastąpionym składnikiem wielu sałatek. Nadają się też na przekąski, np. w postaci jaj faszerowanych.
Pamiętajmy ile mocy kryje się w tym małym, aczkolwiek doskonałym kształcie.